Czym jest wiek na rynku pracy?

STEREOTYPEM. Jak jesteś w przedziale od 20 do 30 lat, charakteryzuje Cię roszczeniowość, nielojalność i zbytnie skupienie na work-life balance, a Twoje umiejętności technologiczne tego nie rekompensują. Gdy mieścisz się w widełkach wiekowych 30-40, kultywujesz kulturę zapierd..u, balansujesz na granicy wypalenia zawodowego, ale też nie rzucisz pracy z dnia na dzień (bo przecież kredyty do spłacenia) i dążysz do efektywności. Jeśli masz 40+, to szczyt Twoich możliwości zawodowych przysłania presja „szklanego sufitu” (wyżej zawodowo już nie wejdziesz), konieczność opieki nad dziećmi i rodzicami i oporność na nowinki. Twoje miejsce w grupie 50+ gwarantuje Ci spotkanie z ageizmem, bo Twoje doświadczenie i wiedza są za drogie, świat cyfrowy Cię nie wpuszcza i ta emerytura na horyzoncie. A jak przekroczyłaś/eś 60. lat, w zasadzie już Cię nie ma na rynku pracy: ZUS czeka z wypłatami, a zebrany bagaż zawodowy możesz umieścić w piwnicy. Odnajdujesz się w którymś z tych obiegowych opisów?

PRZESZKODĄ. I nie ma znaczenia, czy masz lat 20+, 30+, 40+, 50+, 60+… Jeśli Twoje umiejętności, postawa, potencjał, oczekiwania nie są dopasowane do potrzeb pracodawcy, nie zaoferuje Ci pracy. Może zaproponuje umowę cywilnoprawną, choć też trzy razy się nad nią zastanowi, bo a nuż inspekcja pracy, korzystając ze swoich najnowszych uprawnień od 8 lipca br., uzna ją za umowę o pracę. Zdajesz sobie z tego sprawę?

ZALETĄ. W każdym wieku masz coś konkretnego do zaoferowania, czego nie będą mieć inni ubiegający się o zatrudnienie. Ty sama/sam wiesz, czy to jest np. głęboka znajomość z AI, łącznie kropek z różnych branż, sprzedaż, kreatywność, organizacja… Wiesz też, co powoduje, że ta kompetencja jest niepowtarzalna. Wiesz, prawda?

WYMÓWKĄ. Gdy poszukiwanie zajęcia (pierwszego, nowego bez presji albo kolejnego po utracie poprzedniego) trwa dłużej niż myślałeś, zaczynasz zrzucać winę na swój wiek. Jesteś za młody lub za stary. Obie cechy pasują do różnych sytuacji i okoliczności. Użyłaś/eś już usprawiedliwienia wiekowego?

Uważam, że to jak patrzymy na wiek, zależy od każdego z nas. Dla mnie to zawsze była ogromna wartość i atut, a teraz, gdy jako Silvers 50+ zajmuję się coachingiem kompetencji przywódczych szczególnie ją doceniam. Doceniają ją również moi klienci. Zapraszam Cię do sprawdzenia, czy podzielisz ich zdanie. Namiary na mnie znajdziesz w sekcji Kontakt.

Zdjęcie: Agnieszka Tarajko-Bąk. Nadałam mu tytuł „To tylko moja opinia” 

wiek

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *